Diş ağrısı neden olur? Diş ağrısı nasıl geçer?

Yenimahalle diş ağrısı bir çok sebepten olabilmekte ve vücuttaki diğer birçok ağrının aksine anlık bir problemden dolayı değil uzun süredir devam eden bir problemin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Dişlerde ağrı olmasında en büyük etken diş çürüğüdür. Dişlerin üzerinde yemek sonrası biriken plak tabakası eğer temizlenemezse bu bölgede bir bakteri çoğalması meydana gelir ve bu bakterilerin yarattığı asit diş çürüğüne sebep olur. Bu seviyede özellikle sıcak soğukta ve tatlı yiyecekler yendiğinde dişte ağrı olur. Çürük diş temizlenip dolgu yapılmadığı sürece bu süreç artarak devam eder. İleri aşamada çürük sinire ulaşırsa diş ağrısı çok daha şiddetli boyuta ulaşır ve dişte kanal tedavisi yapma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu durumda dişin sinirleri alınıp kanalların içi de temizlenir. Çürük ağrısı ağrı kesici ile veya antibiyotik kullanımı ile geçmez. Ağrının geçebilmesi için çürüğün uzaklaştırılıp dişin doldurulması gereklidir.

Bir diğer diş ağrısı sebebi ise yirmi yaş dişleridir. Yirmilik dişler 10 – 11 yaştan itibaren gelişir ve normal bir diş gibi ağız içine yerleşmeye çalışır. Genellikle ağız içinde yer bulamazlar ve öndeki dişlere baskı yaparak ağrı oluştururlar. Bu ağrı durumunda da ağrı kesici sadece bir geçici çözümdür ve kalıcı olarak sorunu çözmek için genellikle yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekmektedir.

Bunun haricinde sinüzit gibi, soğuk algınlığı gibi, grip gibi vücut genelinde oluşan hastalıklar da dişlerde ağrıya sebep olabilir. Bu tarz durumlarda hasta öncelikle bu hastalığın geçmesini beklemeli, iyileştikten sonra hala dişlerde rahatsızlık varsa bu durumda dişlere müdahale yapılmalıdır.

Yenimahalle Batıkent diş kliniğimizden daha fazla bilgi için 0312 557 04 05  veya 0555 142 75 84 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Dt. Sezer Yıldırım

WhatsApp WhatsApp Hattı
0312 557 04 05