Dişler Nasıl Çürür?

Yenimahalle diş hekimi, Ağız-Diş-Çene protezleri uzmanı Uzm. Dt. Sezer YILDIRIM bilgilendiriyor.

Dişlerin üzerinde yemek sonrası biriken plak tabakası eğer temizlenemezse bu bölgede bir bakteri çoğalması meydana gelir ve bu bakterilerin yarattığı asit diş çürüğüne sebep olur.

Diş çürüğü başlangıç aşamasında dişin dış tabakalarında meydana geldiği için ağrı yapmaz. Hasta rutin diş hekimi kontrolünde değilse bu çürük ilerler ve sinire yaklaştıkça önce sıcak soğuk yiyecek içeceklerde ve tatlı yiyeceklerde ağrı yapmaya başlar. Hastalar bu noktada diş ağrısını ağrı kesici ilaçlarla geçirmeye çalışsa da sorun ortadan kalkmadığı için ağrı artarak devam eder.

Eğer bu dönemde gerekli müdahale yapılmazsa çürük dişin sinirlerine ilerler ve artık kökü etkilemeye başlar. Bu dönemde ağrı sürekli ve zonklama tarzında bir ağrıya dönüşür. Özellikle geceleri ağrı görülmeye başlar. Çiğneme ve ısırma esnasında çenede ağrı görülür. Bu seviyede ise basit bir dolgu dişteki problemi çözmeye yetmeyecek ve kanal tedavisi ihtiyacı olacaktır. Kanal tedavisi ile dişin sinirleri alınacak ve kökler de temizlenip doldurulacaktır.

Hasta eğer bu dönemde de tedavi yaptırmaz ise diş artık canlılığını kaybedecektir. Bu noktaya gelen dişte ağrı ortadan kalkabilir. Bunun yerine dişte şişlik ve iltihap akıntısı görülmeye başlar. Bu seviyedeki bir dişe çoğunlukla başarılı bir kanal tedavisi yapılması güçtür ve büyük bir ihtimalle dişin çekilmesi gerekir.

Yenimahalle Batıkent diş kliniğimizden daha fazla bilgi için 0312 557 04 05  veya 0555 142 75 84 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Dt. Sezer Yıldırım

WhatsApp WhatsApp Hattı
0312 557 04 05